Forbudte bøker-uka Norge 5.–11. oktober 2026
Ytringsfriheten er stadig under press, og litteratur forbys og undertrykkes også i dag, selv i demokratiske samfunn. Forbudte bøker-uka markeres hvert år i flere land for å sette fokus på sensur, ytringsfrihet og demokrati, og for å feire friheten til å lese det en vil.
Forbudte bøker-uka
Forbudte bøker-uka Norge er tilbake 5.–11. oktober 2026!
Forbudte bøker-uka Norge ble arrangert for første gang i oktober 2024. I 2025 var det 590 bibliotek, bokhandler og organisasjoner som deltok med utstillinger, arrangementer og andre aktiviteter. Forbudte bøker-uka skal bidra til å øke oppmerksomheten rundt ytringsfrihet og demokrati, og være en ramme for samtaler og debatt om disse temaene. Uka er med på å styrke beredskapen mot ulike former for sensur, og er en feiring av lesefriheten.
Banned Books Week har blitt arrangert i USA siden 1982, og startet som en reaksjon på økende utfordringer rundt sensur av bøker. I dag er dette en internasjonal koalisjon av ytringsfrihetsorganisasjoner, bibliotek, forlag og bokhandlere. I Sverige blir uka koordinert av Svenska PEN og Dawit Isaak-biblioteket, i Danmark av Dansk PEN, og i Storbritannia av Index on Censorship UK.
Her i Norge koordineres uka av Universitetsbiblioteket i Oslo, i samarbeid med Norsk PEN og Norsk bibliotekforening, med støtte fra Sparebankstiftelsen og UiO:Demokrati.